top of page

LESS IS FINE

Zamansız şık tasarımlarıyla dikkat çeken Less is Fine, sade ve zarif duruşu koleksiyonlarında her sezon korumaktadır. Cezbedici tasarımlarıyla, mathmazeil'de.

Şu an burada gösterilecek ürünümüz yok.

Eteklerdeki ve elbise tarzındaki değişiklikler, 1920'lerden günümüze kadar her on yılda önemli ölçüde değişmiş ve değişmiştir. 1920'de, I. Dünya Savaşı'ndan sadece birkaç yıl sonra, etek ve elbise eteklerinde yükseldi ve bel çizgileri kalçasına düştü. Bu değişimler, 1920'leri çöküş ve eğlence olarak belirleyen çocuksu sineklik modalarına eşlik etti. 1926 ile 1928 arasında, hemline'ların en yüksek olduğu rapor edildi, ancak borsa 1929'da düştüğünde ve Büyük Buhran ortaya çıktığında, hem çizgileri daha muhafazakar bir uzunluğa döndü (dizin altında veya altında). 1930'larda kadınlığa geri döndü ve Hollywood'un cazibesi putlaştırıldı. Abiye giyiminde yanlı kesikler ve diamante vurgular görülmüş ve şifon veya kadife kullanılmıştır. Otuzlu yaşlarda daha rahat bir görünüm için elbiseler ince kesimli ve geniş omuzlar ve bel çevresinde bir kemer vardı. Bu dönemde, II. Dünya Savaşı patlak verene ve on yılın göz alıcı görünümü parıltısını yitirene kadar gerçek kürk aksanları ve çiçek baskıları popülerdi.

II. Dünya Savaşı sırasında, yün, ipek ve naylon gibi lüks kumaşlar oldukça iyi düzenlenmiş ve kadınların etekleri ve elbiseleri çoğunlukla viskon ve suni ipek kumaşlarından yapılmıştır. Etekler ve elbiseler, 1942'den 1947'ye kadar bir kıyafet yaparken fazla kumaş kullanmanın yasadışı olması nedeniyle bir evde (perdeler, gecelikler veya yatak örtüleri gibi) bulunabilecek herhangi bir şeyden de yapılabilecekti. 1950'lerde sihir bir kez daha moda oldu ve A-line ve kalem etekleri çok popüler forma uygun modaydı. On yıldaki elbiseler genellikle şık fırfırlar veya dantel aksanlara sahiptir ve genellikle diz boyu ya da çay boyu olurlardı. 50'lerin sonlarına ve 1960'ların içine giren mini elbiseler ve maksi boy etek kıyafetleri sahneye girdi. Kısa etek ve koyu renkli mod tarz elbiseler, renkli desenler popüler oldu. Mod moda tasarımcısı Mary Quant, altmışlı yılların ortalarında ikonik mini etek yaratma konusunda itibar sahibi kişilerden biri. Altmışlı yılların sonunda ve yetmişli yıllarda hippi modası devraldı ve gevşek, akan maksi etekler ve elbiseler baskın hale geldi. Disko müziği ve dansı ayrıca ince çizgileri, akan etekleri ve gece kulübünde en iyi görünen parıldayan kumaşları olan elbiseleri etkiledi.

bottom of page