top of page

Avukat Cübbesi Anlamı

avukat cübbesi anlamı

Avukat Cübbesi Anlamı Hakkında

Yargı mekanizmasının ana taşlarından olan savcılar, hakimler,avukatlar, duruşmalarda farklı cübbeleriyle yer alırlar. Her birinin cübbeleri farklı anlamlar taşır. Koyu siyah cübbe, sıradan bir giysi değil, vicdanın ve bağımsız ve tarafsız kalmanın sembolüdür.

Yargı, herhangi bir makamdan ya da kişiden emir almadığı, bağımsız olduğu için, kimsenin önünde kapanmaması için hiç bir cübbenin düğmesi yoktur.

Yargı, kamu görevi olması nedeniyle cübbelerin cepleri de yoktur.

Avukat Cübbesi Tarihi

Cübbenin geçmişine gittiğimizde farklı birçok süreç olduğunu görebiliyoruz. İlk antik Roma zamanında görülmüştür.

Avukatlar o dönemde hak arama mücadelesi veren tüm insanlara yardımcı olmuşlardır.

Bu yaptıklarının sonucu olarak burjuva sınıfın dikkati çekmiş ve halktan ayırt edilebilmeleri için koyu siyah cübbe zorunlu kılınmıştır.

1500 - 1700'lü yıllar Fransa ve İngiltere

1574 ile 1715 yılları arasında Fransa ve İngiltere'de avukatlar örgütlenmişlerdir.

Kendilerine "kamu şövalyeleri" şeklinde sıfatlandırmışlardır. Örgüte kabul edilmeden avukatlık yapmak yasaklanmıştır. Örgütler imtiyazlı kurumlardı.

Meslek başlangıcı öncesi yemin, baroya tanıtım, avukat cübbesi ve peruk o dönemde ortaya çıkmış ve imtiyaz işareti olarak kabul görmüştür.

1700'lü yıllar Almanya

1700'lü yıllarda Almanya'da avukatlık mesleği günümüz dünyasından farklı olarak itibarsız, gereksiz ve para karşılığı yapılan kötü imajlı bir meslek dalıydı.

Avukatlar, hukuk eğitimi almamız eğitimsiz kişileri mahkemelerde temsil etmek amacıyla para karşılığı görev almaktaydı. 1726 yılında yayınlanan bir kararnamede aşağıda belirtilen sözler avukatlık mesleğine kara bir leke olarak düşmüştür.

Kara Leke

Biz düzenlemekteyiz ki avukatlar dizlerini kapayacak uzunlukta siyah manto giymelidirler. Böylece bu dolandırıcılar uzaktan tanınır ve onlardan korunmak mümkün olur.

Günümüzde Anlamı 

Günümüzde adaletin bağımsızlığı ve adil, hür dağıtılmasında en önemli faktörleridir avukatlarımız. Ve her gecen gün bağımsız adalet yükseldikçe avukat cübbesi anlamı de artacaktır.

Cübbeleri detaylı incelemek için ürünlerimize göz atabilirsiniz.

bottom of page