top of page

KAŞMİR AVUKAT CÜBBESİ

kaşmir avukat cübbesi (6).jpg

Yüzlerce farklı kumaş olmasına rağmen, kaşmir birçok insanın favorilerinden biridir. Kış aylarında kullanılması önerilen avukat cübbesidir. Giysi üretimi için en çok aranan malzemelerden biri olmaya devam etmektedir.

Kaşmirden yapılmış kıyafetler, koyun yününden yapılan giysilerden 8 kat daha sıcaktır. Ve buna ek olarak, kaşmir kumaşı dokunmak için son derece yumuşaktır ve kaşmir kıyafetleri giymeye karar veren kişi için mükemmel bir rahatlık sağlar.

Kaşmir Neden Pahalıdır ?

Çoğu insan, hammadde kaşmirinin keçilerden geldiğine gerçekten şaşırmaktadır.

Genellikle Moğolistan, Tibet, Kuzey Hindistan, İran, Afganistan ve Güneybatı Çin gibi Asya'nın bazı bölgelerinde dolaşan bir keçi türünden elde edilir. Her yıl mart ayından mayıs ayına kadar bu keçiler çimlendirme adı verilen bir süreçten geçerler ve bu nedenle belirli bir kaba saç ve ince astar karışımı oluştururlar. Keşmir keçisinin her yıl sadece 4 ons üretebilmesidir. Bu lif, diğer türdeki tüylere kıyasla çok nadirdir. İki katlı bir kazak üretmek için yılda iki kez keçiden oluşan kaşmir ürünleri alır.Bu nedenle diğer yünlerden daha pahalıdır.

Bu karışım daha sonra ince astardan iri saçın ayrıldığı bir dehalasyon sürecinden geçmektedir. Son olarak, Kaşmir keçilerinin ince astarı boyanacak ve iplik haline getirilecektir.


Kaşmir lifine özgü olan şey, Keşmir keçisinin her yıl sadece 4 ons üretebilmesidir. Bu lif, diğer türdeki tüylere kıyasla çok nadirdir.İki katlı bir kazak üretmek için yılda iki kez keçiden oluşan kaşmir ürünleri alır. Bir ortalama boyda 2 katlı kaşmir kazak üretmek için, yaklaşık üç ila dört keçi yünden yün gerekir.

En değerli kaşmir açık olanlardır. Beyaz ve ekstra beyaz en değerli ve pahalıdır. Hafif ve son derece parlak renkler boyanabilirler. Beyaz bir taban veya gri tabanlı bir maviyi boyamak, çok farklı bir ton, renk ve parlaklığa neden olur. Hammadde ne kadar pahalı olursa ipliğin daha canlı ve canlı rengi ortaya çıkar.

 

Tarihsel olarak, en iyi kaşmir işlemecileri İskoçya ve İtalya'dır.

 

Kaşmir Avukat cübbesi kumaşlarımızda İtalyan işlemeciliği kullanmaktayız.

bottom of page