top of page

Kimono Nedir ?

Nesiller boyunca, Japon giyim tarzı tek bir giysi ile tanımlanmıştır. Evet doğru tahmin, kimono. Tarihsel olarak önemli, estetik açıdan büyüleyici ve sembolizmle dolu kimono, Japon kültürünün ve tasarımının zarif zarafetini yakalar ve kıyafetin gözle göründüğünden çok daha fazlasını olabileceğini kanıtlar.

Kimono Tam Olarak Nedir?

Şimdi, kimononun büyüleyici evrimine doğru yol alıyoruz. Olağanüstü tarihini 8. yüzyıldan günümüze kadar ulaşıyor ve çağdaş Japon kültüründeki rolünü anlatacağız. Ki (“giy”) ve mono (“şey”) sözcüklerinden türetilen kimono, geleneksel bir Japon giysisidir. Kimonolar çeşitli stil ve desenlerde gelir. Genellikle, tans adı verilen ve bir obi veya kayışla bağlanan 4 adet tek parça kumaştan "T" şeklinde elde dikilir.

Kimono Nedir ?

Japon Kimono Ne Anlatır ?

Eşsiz estetiklerine ek olarak, kimonolar sembolizmleri için değerlidir; stil, motif, renk ve malzeme, kullanıcının kişisel kimliğini ortaya çıkarmak için birlikte harmanlanır. Geleneksel kimonolar çeşitli tarzlarda üretilir. Kimono stili, cinsiyet, medeni durum, ruh hali dahil olmak üzere bir dizi spesifik kritere göre belirlenir. Mesela, evlenmemiş bir kadın resmi bir törende tek parça (“sallanan kollu”) kimono tercih etmelidir. Desenler, semboller ve diğer tasarımlar da giyen kişinin durumunu, kişilik özelliklerini ve erdemlerini anlamamıza yardımcı olur. Tahta baskılara benzer şekilde, popüler motifler, yapraklar, çiçekler ve kuşlar gibi doğadan esinlenen unsurları (yani vinçler) içerir. Desenlerin yanı sıra kimonoların renkleri de sembolik öneme sahiptir. Ek olarak, belirli renkleri elde etmek için kullanılan pigmentler de temsilidir. Genel inanışa göre, Kumaş üzerindeki boyaların, üretildikleri bitkilerin ruhunu taşıdığı varsayılır. Örneğin mavi, ısırıkları ve sokmaları tedavi etmek için kullanılan indigo bitkisinden üretilmektedir. Bu nedenle mavi kumaş giymenin yılan ve böceklere karşı kovucu olduğu düşünülmektedir. Kimonolar çeşitli özel dokunmuş el yapımı kumaşlardan yapılır. Geleneksel olarak, bunlar keten, ipek ve kenevirdir. Günümüzde suni ipek, pamuk ve polyester gibi malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geleneksel, sentetik olmayan kumaşlar tercih edilir.

bottom of page